3.04.2019

Kazakhstan 2019

PROMUJEMY POLSKĘ JAKO HUB EDUKACYJNY W ZAKRESIE IT I COMPUTER SCIENCE

Przedstawicielki Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, dr Bianka Siwińska i inż. Joanna Maraszek, odwiedziły w kwietniu Kazachstan i Białoruś, aby promować Polskę jako HUB edukacyjny w zakresie IT i Computer Science. Potrzebę takich działań zalecili uczestnicy konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2019”, która odbyła się w styczniu br. na SGGW. Spotkania w Almaty, Astanie (nowa nazwa: Nursułtan) i Mińsku potwierdziły, że obszar studiów IT może być nową „specjalizacją eksportową” polskich uczelni.

Oto relacja naszych wysłanniczek z tej podróży promocyjnej:

Ałmaty – najwieksze miasto w Kazachstanie, położone u podnóża Zailijskiego Ałatau, okazało się perfekcyjnym rozpoczęciem przygody ze wschodnim światem technologicznym. Podczas spotkania ze studentkami computer science oraz biotechnologii na Al-Farabi University dr Siwińska przedstawiła wizję 4-tej rewolucji przemysłowej, w której po raz pierwszy głos kobiet jest tak wyraźnie słyszalny. W spotkaniu uczestniczyły również naukowczynie specjalizujące się w neuroinformatyce.

 

Następnym przystankiem w podróży był Nursultan (Astana), miasto biznesu i zaskoczeń. Podczas spotkania na Gumilyov University (Eurasian National University) ze studentami wydziału Computer Science dr Siwińska opowiadała o roli kobiet w Industry 4.0 oraz o programach dla kobiet tworzonych przez Fundację  Edukacyjną Perspektywy w Polsce.

Przy okazji wizyty w Nursultan, nie można ominąć największego hubu startupowego – Astana Hub. To przestrzeń w pełni finansowana ze środków państwowych, mieszcząca się w budynkach EXPO 2017. Dziś darmowe biura ma tam ok 80 projektów, a wiele oczekuje w kolejce na kolejne lata. Astana Hub otwiera się również na globalne korporacje, chcąc zaprosić ich pod swój dach oferuje darmową przestrzeń w zamian za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z obecnymi tam początkującymi przedsiębiorcami. Przewodniczkami w przestrzeni Astana HUB były dwie zaangażowane dziewczyny w społeczności kobieco-technologiczne, Technovaition Challenge. Nazarbaev University to najlepszy uniwersytet w całym regionie Azji Centralnej. Dziewczyny miały okazję z bliska przyjrzeć się hackatonowi zorganizowanego dla studentek Informatyki oraz zainspirować uczestniczki do aplikowania do uczestnictwa w Perspektywy Women in Tech Summit.